Ból wywołany kontuzją – jak leczyć

Terapia bólu

Bieganie nierzadko powoduje różne, niezbyt poważne kontuzje. Mogą one być spowodowane np. upadkiem na nierównej trasie bądź przypadkowym zderzeniem z innym biegaczem, złym wyborem butów czy zdarzeniem losowym. Tego typu urazy niekoniecznie wymagają pomocy lekarskiej (choć na wszelki wypadek można się skonsultować ze specjalistą, który zleci wykonanie prześwietlenia w celu wykrycia np. ukrytych złamań kości). Jeśli jednak nic się nie dzieje, a jedyną odczuwalną dolegliwością jest lekka bolesność, można poradzić sobie samodzielnie z powrotem do pełnej sprawności. Większość osób w razie bólu zdecydowanie sięga po leki przeciwbólowe. Tabletki dostępne są bez recepty w każdym sklepie, nie trzeba nawet iść do apteki – wystarczy supermarket. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli trzeba sięgnąć po lek kilka razy z rzędu. Efekty kontuzji związane ze stłuczeniem, przetrenowaniem może złagodzić dobrze wykonany masaż, jak też skorzystanie z kompresu, maści rozgrzewających, preparatów ziołowych.

Uwaga – idź do lekarza, gdy ciągle boli

Jeśli ból szybko mija, najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować. Gdy jednak mimo stosowania różnych preparatów czy masażu poprawa nie zachodzi, koniecznie trzeba odwiedzić lekarza – pozwoli to wykryć przyczynę dolegliwości i zacząć ją leczyć, a nie tylko maskować objawy. Niekiedy wystarczy zastosowanie się do fachowej porady, żeby wszystko skończyło się dobrze, ale zdarza się też, że niewielka kontuzja stała się powodem poważnego uszkodzenia kończyny lub innej części ciała, niezbędne więc będzie bardziej zaawansowane leczenie.

2 Replies to “Ból wywołany kontuzją – jak leczyć”

  1. Afloks

    Nie można lekceważyć kontuzji, w efekcie której pojawia się np. opuchlizna albo promieniujący ból. To może być złamanie lub skręcenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *