W jakim wieku można zacząć biegać?

Biegi nie dla seniorów?

Zainteresowanie bieganiem pojawić się może w każdym wieku. W większych miastach obserwuje się młodszych i starszych biegaczy przemierzających ścieżki w parkach czy też specjalne trasy przygotowane dla amatorów sportu. Także jeśli są organizowane jakieś zawody typu maraton, wśród osób biorących udział można spotkać i nastolatków, i krzepkich emerytów, którzy całkiem nieźle radzą sobie z dystansem. Jest to „żywy” dowód na to, że nie tylko młodzież może czynnie uprawiać sporty i korzystać z wszystkich zysków, jakie zapewnia bieganie. Jeśli nie ma przeciwskazań, warto spróbować swoich sił w bieganiu amatorskim, jak i też jego bardziej profesjonalnych formach. Taką decyzję powinna jednak poprzedzić wizyta u lekarza, wykonanie kompleksowych badań i zaopatrzenie się w odpowiedni ekwipunek. Nie trzeba też od razu rzucać się na głęboką wodę – warto zaczynać od niewielkich dystansów, stopniowo podnosząc formę.

Gdzie biegać?

Dla początkujących biegaczy nadają się niemal wszystkie trasy – można spróbować swoich sił w parku czy na ścieżkach spacerowych poza miastem. Dla wygody własnej i innych użytkowników lepiej unikać najbardziej zatłoczonych miejsc, jak również chodników, po których odbywa się normalny ruch uliczny (może to wypalić najwyżej w bardzo małych miastach). Tereny leśne, łąki czy inne bezdroża nie są do końca dobrym wyborem – mogą okazać się zbyt trudne z uwagi na swoją rzeźbę. Kontuzje czy nadmierne zmęczenie nie są przecież niczym potrzebnym i zachęcającym dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z bieganiem.

Polecany Fizjoterapeuta

Dla czytelników z Pruszkowa i okolic polecamy fizjoterapię w Centrum Medycyny i Rehabilitacji Artkinezis w Pruszkowie. Szczegóły na stronie: fizjoterapeuta Pruszków.

Głodny po treningu?

Oferta dla tych, którzy nie chcą przygotowywać jedzenia na imprezę samodzielnie, a chcą aby ich goście byli zadowoleni pysznym jedzeniem i przekąskami na imprezie. Zamów kanapki Warszawa na przyjęcie na stronie Agencji cateringowej Party.

2 Replies to “W jakim wieku można zacząć biegać?”

  1. Geraldina

    Znam przynajmniej trzy osoby w wieku 70+, które mają świetną kondycję, regularnie chodzą na siłownię i biegają. Zaczęły dość wcześnie, to fakt, ale i tak im zazdroszczę.

  2. Libbi

    W małych miastach starsi ludzie nie za bardzo mają warunki do biegania, bo nicnierobiąca młodzież spod budki z piwem pękałaby ze śmiechu… w większych jest nieco lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *